Založ si blog

Výstava historických vozidiel – Galéria MLYNY, Nitra

V mojom ďaľšom blogu si pripomenieme výstavu historických vozidiel, ktorá sa uskutočnila v Nitre, presnejšie v obchodnom centre Mlyny. Samotná výstava začala 12. októbra a trvala do nedele 21. októbra 2012. Každý, kto miluje auta si ju nenechal ujsť a mohol, tak vidieť 12 vzácnych kúskov historických vozidiel zo Slovenska a z Českej republiky.

Ako som vychádzal z garáže po eskalátore do „centra diania“ pohľadom som si prebehol všetky vystavené automobily. Nablýskané auta stáli hneď pri vchode „chrbtom“ k presklenej časti, takže ak ste chceli vidieť konkrétne auto zozadu museli ste ísť von. Na druhej strane zase chápem organizátorov, lebo pre nás Slovákov retiazka s textom nevstupovať resp. nedotýkať sa vystavených áut asi znamená, citujem „ja sa idem iba pozrieť ako vyzerá vnútri…“.

(viac foto)

Poďme, ale k autám. Keďže čítam knihu o Jaroslavovi Juhanovi „Život bez brzd“, tak som bol najviac zvedavý na repliku Porsche 550 Spyder. Pre nezasvätených je to presne ten typ auta, v ktorom sa v roku 1955 zabil herec James Dean. Inak s 550-tkou je spojený aj svetový a československý pretekár Jaroslav Juhan, ale to už je iný príbeh. Čo sa týka originálnych 550-tiek bolo ich vyrobených len 92 kusov. Už spomínaná replika z Čiech sa zúčastnila v roku 2010 a 2012 závodu Le mans Classic. Pre mechanikov: motor má objem 1400 kubíkov a výkon 100k.

(viac foto)

Keď to zoberieme už po poradí, tak Vaše oči padnú na typickú „british racing green“ a jedno z dvoch vystavovaných MG presnejšie MG TF z 54-ho. Ide presne o to isté auto, ktoré ste už mohli vidieť na fotkách aj v mojom druhom blogu: Kaštieľ v Krasňanoch ožil vďaka veteránom. Nepochybne ide o krásne zreštaurované auto a ukážkovú britskú klasiku. Druhé biele MG bol typ TD z roku 1952.

 

 

 

 

 

 

 

 

(podpor nas „lajkom“ na fb page MilujemAuta.sk)

Nasleduje TATRA 52 z roku 1932 s karosériou od slávnej firmy Sodomka Vysoké Mýto. Tá sa v 30-tych rokoch stala veľmi úspešnou firmu, keď navrhovala karosérie na nespočetné množstvo domácich ako aj zahraničných automobiliek. Vráťme sa, ale k TATRE. Presnejšie išlo o tzv. faux cabrio čiže falošný kabriolet. Motor 4 valec, vzduchom chladený boxer s výkonom 30 koní. Druhá vystavovaná TATRA bola 57-čka A –Čina. Názov Čína preto, lebo v roku 1938 bola jedna dodávka TATROVIEK 57a poslaná do tejto krajiny. Neprekvapilo by ma, keby ju tam doteraz aj vyrábali… 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

(viac foto)

Najstarší vystavovaný exponát bol drevený Renault, NC z roku 1903. Ide o jeden z piatich zachovalých kusov. Konkrétne je to 2 valec s objemom 1884 a výkonom takmer 16 koní. Myslím, že fotka povie viac ako slová…

(viac foto)

Spomínanemu Renaultu sekundoval druhý, nemenej zaujímavý exponát Ford model T, Runabout roadster. Rok výroby 1918 a podľa slov majiteľa ide o prvé auto s volantom na pravej strane. Ak by Vás zaujímalo koľko ich bolo vyrobených (Ford model T) tak v rokoch 1908-1928 sa ich vyrobilo 15.000.000 kusov.

(podpor nas „lajkom“ na fb page MilujemAuta.sk)

Citroen B2 Torpédo, aj to je auto, ktoré ste mali možnosť vidieť. Konkrétny vystavovaný kus je z roku 1924 a celkovo ich bolo vyrobených len cca 90.000 kusov. Hneď vedľa neho stál nablýskaný Opel Rekord 1500 z 57-ho. Ide o prvý Opel, ktorý bol oficiálne exportovaný do USA. Tento 3-stupňový manuál mal napr. hydraulicky poháňané bubnové brzdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

(viac foto)

Posledným vystavovaným vozidlom bola krásne zreštaurovaná sanitka z roku 1949 Škoda 1101 Tudor (názov je z anglického two door). Podľa informácií je jediná komplet vybavená a plne funkčná sanitka tohto druhu na Slovensku.

(podpor nas „lajkom“ na fb page MilujemAuta.sk)

Ako ste si mohli všimnúť predstavil som Vám len 10 áut a nie 12 ako sa písalo. V sobotu 13. októbra ich bolo len desať, ale chýbajúce dve taktiež prišli. Išlo  Ford Mustang GT 286 zo 66-teho a krásnu Alfu Romeo Montreal.

 

 

 

 

 

 

 

 

(viac foto)

Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na tých, ktorí túto peknú akciu pripravili, teda pochvala ide aj organizátorom. Podľa vlastného pozorovania potešila nejdeného návštevníka. Pamätníci zaspomínali a mladí sa dozvedeli opäť niečo nové.

podpor nás „lajkom“ na facebook page: MilujemAuta.sk

Daniel Hančík

Brno Classic Grand Prix – HistoCUP 2013

13.05.2013

To, že mám rad autá a najmä tie staršie je asi z mojich blogov vidieť. Preto som si nemohol nechať ujsť akciu s názvom Brno Classic Grand Prix / HistoCUP. V sobotu ráno sadám v Žiline na známy viac »

Mercedes-Benz E 63 AMG S – prvá jazda

07.04.2013

Tri magické písmenka AMG v každom, kto sa aspoň trochu zaujíma o autá vzbudia rešpekt, obdiv a túžbu... Ja som dostal možnosť sa previezť na novom E-čku presnejšie na Mercedese-Benz E 63 viac »

Video – výlet s Rapidom za 130-tkou RS

10.03.2013

Tak ako ste mohli čítať resp. vidieť v mojom prechádzajúcom blogu s názvom Video úvod k prvej časti Škoda Rapid 1.6 TDI mali sme k dispozícií Škodu Rapid, ktorú nám zadarmo a bez nároku viac »

Al Gore, Davos

Davos: Roboty ľudí nenahradia

23.01.2019 08:00

Priemyselne jednoduchú prácu vo fabrikách čoraz viac vytláčajú roboty. Aj na Slovensku už dnes existujú pracoviska, kde pracuje viac robotov ako ľudí.

BANSKÁ BYSTRICA, požiar, bytovka, panelák, hasiči

Po požiari internátu previezli do bratislavských nemocníc osem ľudí

23.01.2019 07:23, aktualizované: 08:01

Pri udalosti zasahovalo 43 hasičov z Bratislavy a zo Záchrannej brigády HaZZ v Malackách s 11 kusmi hasičskej techniky.

kongres, donald trump, snemovňa reprezentantov

Snemovňa reprezentantov schválila zákon, ktorý má brániť USA vystúpiť z NATO

23.01.2019 06:43

Zákon sa objavil v situácii, NATO otriasajú spory o výdavky na obranu či rozdielne názory na dohodu o iránskom jadrovom programe.

Minister

VIDEO Stanica Luhanska: Keď sa tisíce ľudí brodí koridorom lemovaným mínami

23.01.2019 06:00

Na jedinom priechode medzi Kyjevom kontrolovaným územím a samozvanou Luhanskou ľudovou republikou je rušno po celý rok. Aj teraz, keď panujú mínusové teploty.

milujemautask

Všetko o minulosti, prítomnosti a budúcnosti a automobilizmu . . . Viac na fb stránke MilujemAuta.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 48003x
Priemerná čítanosť článkov: 3000x

Autor blogu

Kategórie